De-Gusto Jūrmala

Jūsu kulināru blogs

Olu liķieris

Olu liķiera vēsture

Olu liķieris, pazīstams arī kā Advocaat vai Advocaatenborrel, ir tradicionāls holandiešu/vācu alkoholisks dzēriens, kā vesture sākās 1600. Gadā. Olu liķieri nav visizplatītākie alkoholiskie dzērieni pasaulē, tomēr tā ir īpaša kategorija, kam vērts pievērst uzmanību.

Lielākā daļa liķieru uz olu bāzes tiek gatavoti no olu dzeltenumiem ar cukuru un saldu spirta bāzi, parasti rumu, brendiju vai burbonu, tādējādi iegūstot būtībā šķidru alkoholisko krēmu, ko gatavo no olām, cukura un brendija.
Advocaat ir liķieris, kas ir diezgan populārs Eiropas valstīs. Advocaat liķieris ir līdz putu konsistencei saputots saldināts cukura, brendija un olu maisījums. Apvienotajā Karalistē un Amerikā alkohola saturs parasti ir aptuveni 15 %, bet kontinentālās Eiropas iedzīvotāji dod priekšroku advocaat ar dažādu alkohola saturu. Alkohola saturs ir no 14 % līdz 20 %, kas tradicionāli netiek pārsniegts nevienā no populārajām Advocaat receptēm. Advocaat liķieris ir pazīstams ar savu maigumu, kas ir svarīgs faktors, par kuru jārūpējas, to gatavojot.

Olu liķiera sencis – avokado liķieris!

Tiek uzskatīts, ka salad un bagātīgā avocado liķiera izcelsme meklējama Surinamā (tagadējā Brazīlijā), kur holandiešu plantatori šo dzērienu gatavoja no pārgatavinātiem avokado. 1654. gadā no mūsdienu Brazīlijas tika izraidīti holandieši, un viņi paņēma līdzi recepti un avokado. Viņi iestādīja avokado kokus savos īpašumos, bet Eiropas vēsajā klimatā viņiem neizdevās izaudzēt avokado kokus.
Tāpēc cilvēki sāka meklēt avokado aizstājēju. Kāds aizrauts ar liķieru ražošanu holandietis atklāja lielisku sastāvdaļu, kas apvienotu krēmīgu konsistenci un līdzīgu dzeltenu krāsu – olu dzeltenumu.
Izgudrais gardēdis devās uz Vāciju, kur arī sajauca olu dzeltenumu, brendiju, cukuru un citas smalkas sastāvdaļas, izveidojot olu liķiera sastāvu, kas pēc patīkamās garšas, īpatnējā aromāta, stimulējošās un stiprinošās iedarbības un izskata patiešām neatpalika no avokado liķiera.

Leģendārā olu liķiera recepte

Lieliskas kvalitātes olu liķiera pagatavošanas noslēpums slēpjas pareizā dozēšanā un sastāvdaļu kvalitātē. Zemāk atradīsiet populāru olu liķiera pagatavošanas recepti, kas garantēti Jums iepatiksies.

Sastāvdaļās 1 litra olu liķiera pagatavošanai

8 olu dzeltenumi
300g cukura
300g vaniļas cukura
200g sausa Marsala vīna
150g 96% alkohola
500g pilnpiena
500g piena krējuma
citrona miziņa pēc garšas
1 t. k. kafijas pupiņu

Pagatavošana

Paņemiet katlu ar biezu dibenu, ielejiet pienu un krējumu, pievienojiet citrona miziņas un kafijas pupiņas, tad uzkarsējiet līdz vieglai vārīšanai. Vāriet lēni, līdz maisījums ir samazinājies uz pusi. Atdzesējiet.
Saputojiet olu dzeltenumus ar vaniļas cukuru un parasto cukuru, izmantojot putukrāsni, tad pievienojiet sauso Marsala vīnu un alkoholu un rūpīgi sajauciet kopā.
Atdzesētu pienu izkāš, lai atdalītu citrona miziņas, kafijas pupiņas un iespējamos citus gabaliņus. Ja vēlaties, sasmalciniet citrona miziņas, izsijājiet to caur sietu un pievienojiet pienam. Olu dzeltenumu krēmam, cukuram un alkoholam pievienojiet pienu, vēlreiz rūpīgi samaisiet, līdz liķieris kļūst krēmīgs, un pēc tam ielejiet 1 litra stikla pudelē. Pirms pudeles izmantošanas iesakam to vismaz 10 minūtes sterilizēt verdošā ūdenī.
Šo apbrīnojamo olu liķieri uzglabājiet ledusskapī ne ilgāk kā divas nedēļas, bet lietošanai pilnīīgi gatavs tas būs pēc četrām dienām.